Historia współpracy z Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalem Klinicznym w Białymstoku
Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku kładzie silny nacisk na bezpieczeństwo i komfort swoich młodych pacjentów. Jednym z istotnych elementów tej strategii jest zapewnienie dzieciom i personelowi bezpiecznego środowiska, w którym pacjenci są leczeni. Z tego powodu dużą uwagę poświęca między innymi jakości wody dostępnej w budynku szpitala.
Od wielu lat w szpitalu są wdrażane metody, które pozwalają na poprawę jakości wody. Przed kwietniem 2019 roku szpital stosował technologię oczyszczania wody z użyciem dwutlenku chloru, który w tamtym czasie był powszechnie wykorzystywanym rozwiązaniem. Kiedy jednak na rynku pojawiła się nowa metoda dezynfekcji wody przy pomocy jonów srebra i miedzi, szybko podjęto decyzję o wymianie urządzenia na bardziej nowoczesne.
Instalacja generatora jonów srebra i miedzi
W kwietniu 2019 roku szpital zainstalował generator jonów srebra i miedzi. Metoda ta zamiast środków chemicznych bazujących na chlorze wykorzystuje elektrody z czystego srebra i miedzi, które emitują do wody bakteriobójcze jony tych metali. Decyzja o zastosowaniu nowej metody miała nie tylko przyczynić się do poprawy jakości wody. Inwestycja ta miała pozwolić na uzyskanie znaczących oszczędności, ponieważ pozwoliła na obniżenie temperatury wody, co wiązało się z niższymi kosztami ogrzewania jej. Metoda jonizacji jest również mniej agresywna, dzięki czemu postępująca korozja przewodów instalacji wodnej została zatrzymana.
Monitoring urządzeń umożliwia pozyskiwanie danych, które pozwalają podejmować lepsze decyzje przynoszące wymierne korzyści i oszczędności.
Efekty i korzyści
Technologia jonizacji przyniosła oczekiwane rezultaty. Systematycznie wykonywane badania wykazują, że woda jest bezpieczna i wolna od bakterii takich jak Legionella. To nie koniec korzyści, jakie uzyskał Szpital w wyniku współpracy z BlueCare. Dodatkowo Szpital:
- poprawił jakoś wody, dzięki usunięciu biofilmu bakteryjnego z instalacji wodociągowej,
- ograniczył koszty ogrzewania wody, dzięki obniżeniu jej temperatury (około 20.000 zł rocznie),
- ograniczył koszty związane z obsługą systemu dezynfekcji wody, ponieważ generator nie wymaga zaangażowania personelu Szpitala,
- ograniczył dodatkowe koszty związane z eksploatacją, dzięki przedłużonej 10-letniej gwarancji.
“O skuteczności technologii świadczą wyniki regularnie wykonywanych badań ”.
Po 5 latach współpracy
W 2024 roku współpraca między Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalem Klinicznym w Białymstoku a BlueCare nadal się rozwija. Opiekun techniczny placówki, Krzysztof Potaczek dba o prawidłową pracę urządzenia. W przypadku drobnych awarii naprawy są wykonywane błyskawicznie, aby nie miały one wpływu na jakość wody dostępnej dla pacjentów. Jednocześnie zespół BlueCare regularnie udziela porad i konsultacji w zakresie bezpieczeństwa wodnego, co stanowi istotne wsparcie dla działu technicznego szpitala i pozwala na dokonywanie bardziej trafnych decyzji inwestycyjnych i eksploatacyjnych.
Zapewnij dostęp do bezpiecznej i czystej wody w Twoim budynku!
Zaufaj naszemu doświadczeniu i dołącz do grona kilkudziesięciu placówek, które gwarantują najwyższą jakość wody użytkowej.
Historie sukcesów
Poznaj inne historie wspieranych przez nas obiektów:
Jest to jeden z największych warszawskich szpitali. Współpraca z BlueCare rozpoczęła się w 2018 roku…
Znakomity przykład tego, w jaki sposób można poprawić jakość wody bez wdrażania kosztownych rozwiązań.
Bardzo atrakcyjny model wynajmu urządzeń pozwolił na przetestowanie technologii bez konieczności wcześniejszego zakupu.