Badanie wody Białystok
Woda w Białymstoku pochodzi głównie z ujęć podziemnych i uznawana jest za jedną z najczystszych w kraju. Warto mieć świadomość, że mimo wysokiej jakości wody dostarczanej przez Wodociągi Białostockie, jej stan może ulec pogorszeniu w instalacjach wewnętrznych budynków. Dlatego warto przeprowadzać regularne badania wody, szczególnie badania mikrobiologiczne na obecność bakterii.
Badanie wody Białytok Legionella
Bakteria Legionella pneumophila rozwija się w instalacjach wody użytkowej, szczególnie wody ciepłej. Jej obecności może sprzyjać nieprawidłowa temperatura w instalacji, obecność kamienia, rdzy, zanieczyszczeń czy innych bakterii. Nadmierny rozwój bakterii Legionella może prowadzić do legionelozy, groźnego zapalenia płuc u użytkowników wody.

Wykonaj badanie wody
Legionella w Białymstoku
Wykonujemy badania wody pod kątem obecności bakterii Legionella w Białymstoku i okolicach. Jeśli mieszkasz na Podlasiu, zamów badanie w naszej firmie – korzystamy z nowoczesnych i sprawdzonych metod laboratoryjnych, zapewniamy szybki czas realizacji oraz rzetelne wyniki wraz z interpretacją.
Sanepid akceptuje nasze badania
Certyfikowany pobór próbek
Dojazd w cenie na terenie całej Polski
Konsultacja wyników ze specjalistą

Kto powinien wykonać badanie wody na Legionellę?
Badanie mikrobiologiczne wody pod kątem Legionelli są obowiązkowe lub zalecane w:
- szpitalach, przychodniach, domach opieki,
- hotelach i akademikach,
- obiektach z rozbudowaną instalacją c.w.u. (SPA, baseny, siłownie).
Warto wykonywać je jednak w każdym budynku, szczególnie wtedy, jeśli posiada on wiekową instalację wodną lub używa wody ze studni.
Badanie wody Białystok
Grupa A - dla Sanepidu
Badanie Grupy A to podstawowy zestaw parametrów, których badanie jest wymagane na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia oraz kontrolowane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (Sanepid).
Badanie to rekomendowane jest m. in. dla restauracji, kawiarni, food trucków, hoteli, pensjonatów, przedszkoli oraz pozostałych obiektów zobowiązanych do kontroli jakości wody.

Badanie wody
dla Sanepidu w Białymstoku
Podstawowe badania wody obejmujące parametry fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne, m.in. dla gastronomii, usług i innych obiektów zobligowanych do badań jakości wody.
Wyniki do 7 dni od daty poboru
Pobór wody przez certyfikowanego specjalistę
Brak dodatkowych koszów za dojazd
Akredytowane badanie wymagane przez Sanepid

Kiedy wykonać badanie jakości wody?
Badanie fizykochemiczne wody – Grupa A jest niezbędne przy ocenie przydatności wody do spożycia, szczególnie w przypadku:
- prywatnych ujęć (studnie),
- obiektów użyteczności publicznej,
- wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.
Warto wykonać badanie również wtedy, gdy zauważymy zmieniony smak, zapach lub barwę wody, co może świadczyć o poważnym zanieczyszczeniu wody.
Co obejmuje zakres badania?
Zakres badania wody dla Sanepidu – parametrów z grupy A obejmuje takie wskaźniki, jak:
- odczyn pH,
- mętność, barwa,
- smak,
- zapach,
- przewodność elektryczna właściwa,
- ogólna liczba mikroorganizmów w temp. 22°C;
- liczba baterii z grupy coli i Escherichia coli (pałeczka okrężnicy).
Bardziej zaawansowane badania wody mogą obejmować takie parametry, jak: obecność amoniaku, żelaza, manganu, enterokoków kałowych, metali ciężkich czy twardość ogólna wody. Zobacz badania wody ze studni.

Woda w Białymstoku - źródła i specyfika
W kontekście badań wody w Białymstoku istotne jest ustalenie, skąd pochodzi woda w Białymstoku i jakimi parametrami się charakteryzuje. Warto pamiętać jednak o tym, że na jakość wody w naszych kranach wpływ ma głównie stan naszej instalacji wewnętrznej i panujące w niej war
Skąd pochodzi woda miejska w Białymstoku?
Woda z sieci wodociągowej w Białymstoku pochodzi w zdecydowanej większości z ujęć podziemnych. Ujęcie wody głębinowej w Jurowcach to główne źródło zaopatrzenia miasta, wybudowane w 1967 roku i czerpiące wodę z dwóch czwartorzędowych poziomów wodonośnych. Na terenie województwa podlaskiego istnieje także jedno ujęcie powierzchniowych wód płynących – na rzece Supraśl.
Woda w Białymstoku pochodzi głównie z trzech ujęć:
- ujęcia wody głębinowej w Jurowcach,
- ujęcia wody powierzchniowej w Wasilkowie,
- ujęcia wody infiltracyjnej w Wasilkowie.

Jaka jest specyfika wody kranowej w Białymstoku?
Stan wody, jej niska lub średnia mineralizacja i naturalna czystość sprawiają, że jest bardzo dobrze oceniana pod względem smaku i bezpieczeństwa, nadając się do bezpośredniego spożycia. Wodociągi Białostockie stosują nowoczesne technologie uzdatniania, w tym dezynfekcję przy zastosowaniu światła UV i dwutlenku chloru, co znacznie zmniejsza szansę występowania jakichkolwiek mikroorganizmów w wodzie. Woda udostępniana mieszkańcom charakteryzuje się:
- średnią lub niską twardością – a więc jest korzystna dla zdrowia i sprzętu AGD,
- niską zawartością żelaza i manganu,
- stabilnym odczynem pH.
Dlaczego badania wody w
Białymstoku są tak istotne?
Nawet w mieście o dobrej jakości wody, jak Białystok, mogą wystąpić lokalne problemy – np. w instalacjach wewnętrznych. Obecność biofilmu, zastojów wody czy przestarzała instalacja mogą powodować:
- namnażanie bakterii,
- pogorszenie zapachu i smaku wody,
- ryzyko dla dzieci, seniorów i osób z obniżoną odpornością.

Jak dbać o bezpieczeństwo wody?
Zamów badanie wody z pobieraniem próbek wody w Blucare!
Regularne badania to najlepszy sposób na prewencję i szybkie wykrycie nieprawidłowości, które często nie są widoczne gołym okiem. Ważne jest to, by badanie wykonywać w certyfikowanym laboratorium posiadającym akredytację nadaną przez Polskie Centrum Akredytacji.
W takim laboratorium wykonywane są badania oferowane przez Blucare. W Blucare możesz liczyć nie tylko na wiarygodne wyniki i gwarancję ich uznania przez Sanepid, ale także na brak ukrytych kosztów – od momentu złożenia zamówienia, przez transport i pobranie próbki, aż do pomocy w interpretacji uzyskiwanych wyników badań.
Często zadawane pytania
Czy są jakieś dodatkowa koszty za pobranie i transport próbki?
Nie, badanie wody Legionella kosztuje 215 zł a parametrów grupy A 450 zł. Koszt dotyczy jednej próbki.
Czy Inspekcja Sanitarna zaakceptuje moje badania?
Tak, próbki pobiera certyfikowany próbkobiorca a laboratorium posiada akredytację, więc badania są zgodne z wymaganiami Inspekcji Sanitarnej.
Czy można samodzielnie pobrać próbkę wody?
Sanepid uznaje jedynie wyniki badań próbek wody pobranych przez certyfikowanego próbkobiorcę. Wybierając nas, masz pewność, że Twoje wyniki będą spełniały wszystkie wymagania i nie zostaną odrzucone.
Jaką metodą wykonywane są badania wody na Legionellę?
Badania wykonywane są metodą hodowlaną, czyli jedyną akceptowaną przez Sanepid.