Badania wody Warszawa

Zapewnienie wysokiej jakości wody pitnej jest kluczowe dla zdrowia mieszkańców każdego miasta. Dzięki nowoczesnym technologiom uzdatniania i stałemu monitorowaniu jakości, woda dostarczana do domów w Warszawie spełnia rygorystyczne normy jakościowe. Regularne badanie wody, zwłaszcza w przypadku korzystania z indywidualnych ujęć czy starszych instalacji, jest istotne dla zapewnienia jej bezpieczeństwa i jakości.

Badanie wody Warszawa
Grupa A

Badanie wody Grupy A obejmuje głównie badania fizykochemiczne wody określające podstawowe parametry pozwalające określić jakość wody pitnej i jej przydatność do spożycia:

  • Escherichia coli; 
  • bakterie grupy coli;
  • ogólna liczba mikroorganizmów w temperaturze 22°C; 
  • barwa, smak i zapach; 
  • mętność;
  • pH (stężenie jonów wodoru);
  • przewodność elektryczna.

 

Parametry te pozwalają wykryć zanieczyszczenia fizyczne, chemiczne i mikrobiologiczne oraz określić ilość rozpuszczonych w wodzie soli mineralnych.

badania wody Warszawa Legionella grupa A
badania wody Warszawa Legionella

Badanie mikrobiologiczne wody

Badania mikrobiologiczne mogą obejmować identyfikację i oznaczanie różnych mikroorganizmów, takich jak Escherichia coli, enterokoki kałowe, Pseudomonas aeruginosa, ogólna liczba mikroorganizmów oznaczana w temperaturze 36°C lub 22°C, Clostridium perfringens oraz Legionella.

Tego rodzaju analizy pozwalają na ocenę jakości mikrobiologicznej próbek, co ma kluczowe znaczenie w monitorowaniu bezpieczeństwa środowiska, wody czy żywności.

Zleć badania wody
Grupa A w Warszawie i Wielkopolsce

Przeprowadzamy analizy wody parametrów grupy A w Warszawie i okolicach. Jeśli jesteś mieszkańcem Wielkopolski, skorzystaj z usług naszej firmy i zamów badanie wody – zapewniamy profesjonalizm, rzetelność oraz szybkie wyniki, które pomogą zadbać o Twoje bezpieczeństwo.

badania akceptowane przez Inspekcję Sanitarną

pobór przez certyfikowanego pracownika

dojazd w cenie próbki,

darmowa konsultacja wyników ze specjalistą

Cena: 450 zł

Sprawdź parametry
Grupy A

    Formularz zamówienia

    Szczegóły zamówienia
    Dane kontaktowe
    Adres poboru i dane do faktury
    Podsumowanie


    Badanie wody Warszawa Legionella

    Badanie na obecność bakterii Legionella to badanie ciepłej wody użytkowej. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi określa normy, którym powinna ona odpowiadać. Dla większości budynków woda nie powinna zawierać 100 lub więcej jtk Legionelli w 100 ml wody, natomiast dla placówek zdrowotnych, jak szpitale, próg wynosi 50 jtk / 1000 ml wody.

    Większość właścicieli budynków na potrzeby Sanepidu powinna wykonywać badania w kierunku Legionelli przynajmniej raz w roku.

    badania wody Warszawa Legionella grupa A

    Akredytowane badanie wody
    Legionella Warszawa i Wielkopolskie

    Akredytowane badania wody w kierunku bakterii Legionella. Możesz mieć pewność, że Sanepid przyjmie wyniki, ponieważ pobór wykona certyfikowany próbkobiorca. Koszt dotyczy jednej próbki. Dojazd i pobór w cenie. 

    Wykonaj
    Badania wody Legionella

      Formularz zamówienia

      Szczegóły zamówienia
      Dane kontaktowe
      Adres poboru i dane do faktury
      Podsumowanie


      badania wody Warszawa grupa A

      Kto powinien zbadać wodę w Warszawie?

      Mimo że woda dostarczana przez miejskie wodociągi jest bezpieczna, istnieją sytuacje, w których warto przeprowadzić dodatkowe badania. W szczególności warto o nich pomyśleć wtedy, gdy:

      • obowiązuje nas obowiązek badań wody nałożony przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia;

      • pozyskujemy wodę z indywidualnych ujęć czy własnych studni głębinowych, gdzie woda nie jest odgórnie badana i monitorowana;

      • korzystamy z instalacji wodociągowej w starym budynku, która jest bardziej narażona na wtórne zanieczyszczenia wody, np. metalami ciężkimi.

      Analizy wody - kiedy je wykonać?

      Dodatkowo warto pomyśleć o badaniu wody w Warszawie, kiedy:

      • wykonaliśmy modernizację lub wymianę elementów instalacji, lub też wystąpiła awaria mogąca wpłynąć na zmianę jakości wody;

      • w przypadku klientów indywidualnych, którzy zauważają zmiany w smaku, zapachu czy barwie wody – mogą one wskazywać na obecność niepożądanych substancji lub mikroorganizmów.

      badania wody Warszawa Legionella grupa A

      Źródła wody dla Warszawy

      Wodociągi Warszawskie działają w stolicy od 1886 roku. Woda w systemie wodociągowym Warszawy czerpana jest głównie z dwóch źródeł:

      Wisła

      ujęcie to pokrywa ponad 70% warszawskiego zapotrzebowania na wodę. Pobierana jest ona spod dna rzeki (ok. 7 m) za pomocą ujęć infiltracyjnych, spośród których znana Warszawiakom jest stojąca w nurcie Wisły studnia infiltracyjna „Gruba Kaśka”. Woda jest następnie uzdatniana w Zakładzie Centralnym, który obejmuje stacje uzdatniania „Filtry” i „Praga” (działające odpowiednio od 130 i 60 lat, w ostatnich latach znacznie zmodernizowane).

      Jezioro Zegrzyńskie

      zasilane wodami Narwi i Bugu, jezioro to stanowi drugie kluczowe źródło wody dla miasta. Woda z tego ujęcia jest uzdatniana w Zakładzie Północnym w Wieliszewie, gdzie znajduje się m.in. pierwsza w Polsce stacja flotacji ciśnieniowej.

      Dzięki zaawansowanym procesom uzdatniania takim, jak: napowietrzanie, koagulacja i flokulacja, filtracja pospieszna i powolna, ozonowanie, sorpcja na węglu aktywnym czy dezynfekcja dwutlenkiem chloru, warszawska kranówka pochodząca z opisanych ujęć jest wolna od wirusów i bakterii, co potwierdzają systematyczne kontrole jakości. Niekorzystne warunki panujące w wewnętrznych instalacjach wodociągowych mogą jednak prowadzić do wtórnego skażenia i/lub rozwoju mikroorganizmów.

      Ile czeka się na w wyniki badań wody w Warszawie?

      Czas oczekiwania na wyniki badania zależy od zakresu zlecanych analiz. Po zleceniu badania należy poczekać na pobór próbek do badań przez certyfikowanego próbkobiorcę. W przypadku badań zakupionych w Bluecare usługa ta jest wliczona w cenę badania, a na przyjazd specjalisty należy poczekać 1-7 dni.

      Na same wyniki badań parametrów wody z grupy A czeka się ok. 7 dni od pobrania próbki, a na wyniki badań wykrywających Legionellę – 14 dni (czas ten jest konieczny, by uzyskać wiarygodne wyniki, co wynika z konieczności przeprowadzenia hodowli bakteryjnej w laboratorium).

      badania wody Warszawa

      Co zrobić w przypadku przekroczenia norm jakości wody?

      Jeśli wyniki badań wskażą przekroczenie dopuszczalnych norm, konieczne może być wykonanie dodatkowych badań. Przykładowo, po wykryciu zbyt dużej liczby mikroorganizmów w próbce wody, należy zidentyfikować ich gatunek.

      Znając dokładnie wyniki badań wody, w niektórych przypadkach (np. wykrycia bakterii Legionella) należy poinformować o skażeniu Sanepid. Następnie należy zidentyfikować źródło problemu, m.in. poprzez sprawdzenie stanu technicznego instalacji. Pozwoli to na podjęcie działań naprawczych, takich jak modernizacja instalacji, jej czyszczenie i zdezynfekowanie, instalacja filtrów czy systemu dezynfekcji ciągłej. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z ekspertami, którzy pomogą w podjęciu odpowiednich działań. Przy zakupie badań wody w Blucare za darmo możesz skonsultować wyniki z naszymi doradcami ds. bezpieczeństwa wodnego.

      Nasz obszar działania

      Chcesz zlecić badania wody w naszej firmie? Działamy również w innych miastach i ich okolicach:

      Białystok Bydgoszcz Gdańsk Gorzów Wielkopolski Katowice Kielce Kraków Lublin Łódź Olsztyn Opole Poznań Rzeszów Szczecin Toruń Warszawa Wrocław Zielona Góra

      Często zadawane pytania

      Jeśli wykonujesz badania wody na użytek własny, to tak. Natomiast Sanepid uznaje jedynie wyniki badań próbek wody pobranych przez certyfikowanego próbkobiorcę. Wybierając nas, masz pewność, że Twoje wyniki będą spełniały wszystkie wymagania i nie zostaną odrzucone.

      Tak, badanie wody Legionella kosztuje 215 zł a parametrów grupy A 450 zł. Koszt poboru j transport jest wliczony w cenę. 

      Oczywiście, nasi próbkobiorcy posiadają certyfikaty, a laboratorium ma akredytację, więc badania spełniają wymagania Inspekcji Sanitarnej. 

      Jest to metoda hodowlana, tylko taką akceptuje  Sanepid.