Badania wody Poznań
Kontrola jakości wody, to obowiązek, który na niektóre podmioty nakłada Rozporządzenie Rady Ministrów. Szpitale, hotele czy obiekty gastronomiczne, chcąc świadczyć usługi na odpowiednim poziomie i dbać o zdrowie ludzi, muszę cyklicznie badać wodę. W województwie Wielkopolskim zleć badania w Bluecare. Zapewniamy akredytowane laboratorium i certyfikowany pobór próbek.
Badanie wody Poznań
Legionella
Badania wody pod kątem występowania w niej bakterii Legionella wykonujemy metodą hodowlaną. Jest to jedyna akceptowana przez Inspektorat Sanitarny metoda badania. Czas trwania badania wynosi 14 dni. Na podstawie liczby powstałych kolonii można ocenić ilość bakterii w wodzie.
W przypadku otrzymania negatywnych wyników mogą Państwo skorzystać z darmowej konsultacji z naszym specjalistą.

Wykonaj badania wody
Legionella w Poznaniu
Zleć badania wody w akredytowanym laboratorium. Wybierając nas masz pewność, że:
Sanepid zaakceptuje badania wody,
próbkę pobierze uprawniona osoba,
nie zapłacisz więcej za dojazd,
Badanie wody Poznań
Dla Sanepidu - grupa A
Podstawowe badania fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne w ramach badań jakości wody przeznaczonej do spożycia.
Sprawdzamy: liczbę bakterii grupy coli, Escherichia coli, ogólną liczbę mikroorganizmów w temp. 22°C, pH, przewodność elektryczną właściwą w temp. 25°C, barwę, mętność, liczbę progową smaku, liczbę progowa zapachu.


Kto powinien wykonać badanie grupy A?
Rozporządzenie Ministra Zdrowia nakłada obowiązek badania wody w zakresie parametrów grupy A konkretnym obiektom.
Są to m.in.: agroturystyki, akademiki, bary, biura, bursy, cukiernie, domki letniskowe, domy pomocy społecznej, domy seniora, firmy cateringowe, food trucki, gabinety stomatologiczne, hale produkcyjne i magazyny z zapleczem sanitarnym, hotele, hostele, hospicja, internaty, kawiarnie, obozy i kolonie, ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, punkty szczepień, pralnie samoobsługowe, przychodnie, restauracje, salony kosmetyczne i fryzjerskie, schroniska, szkoły, studia tatuażu, stołówki, żłobki, zakłady opiekuńczo-lecznicze, zakłady rehabilitacyjne oraz zakłady pracy z własnym ujęciem wody.
Badanie wody ze studni Wielkopolskie
Badanie wody ze studni najlepiej zlecić po jej wykopaniu oraz w momencie podłączenia wody do instalacji domowej.
Takie badanie warto również przeprowadzić kiedy zauważymy zmianę koloru, smaku lub zapachu wody. Natomiast profilaktycznie wodę warto badać raz do roku, aby skutecznie uniknąć problemów zdrowotnych i technicznych.

Źródła wody Poznań
Poznań zaopatrywany jest w wodę pitną z Poznańskiego Systemu Wodociągowego. Są to trzy ujęcia, które w różnym stopniu pokrywają zapotrzebowanie mieszkańców w wodę. Największy udział pochodzi z ujęcia Mosina-Krajkowo. Dostarcza on ok. 65% zapotrzebowania. Następnie ok. 25% wody pochodzi z Dębina oraz ok. 10% z Gruszczyn-Promienko.

Mosina-Krajkowo
około 65%

Dębin
około 25%

Gruszyn-Promienko
około 10%
Czas oczekiwania na wyniki badań wody
Czas zależy od zakresu zlecanych analiz. Pobór zwykle wykonywany jest do 7 dni od zlecenia analizy.
Na wyniki badania wody parametrów grupy A czeka się ok. 7 dni od pobrania próbki, a na wyniki badań wykrywających Legionellę – 14 dni. Czas ten jest związany z hodowlą bakterii w laboratorium i nie można go skrócić.

Często zadawane pytania
Ile kosztuje dojazd próbkobiorcy?
Pobór i dojazd jest wliczony w cenę pobrania próbki. Nie zapłacisz więcej.
Czy poboru próbki wody mogę dokonać samodzielnie?
Nie, jeśli chcesz, aby Sanepid uznał Twoje badania. Jeśli chcesz zbadać wodę na własny użytek, to istnieje możliwość samodzielnego poboru wody. Jednak, aby otrzymać wiarygodne wyniki, zalecamy skorzystać z certyfikowanego próbkobiorcy, który zna procedury oraz wytyczne niezbędne do wykonania poprawnego poboru.
Jak i kiedy otrzymam wyniki badań?
Wyniki wysyłamy mailowo na wskazany w formularzu adres. Kiedy laboratorium dokona analizy, a faktura zostanie opłacona, przesyłamy wyniki badań.
Czy badania są wykonywane w akredytowanym laboratorium?
Tak, wszystkie badania wykonujemy w akredytowanym laboratorium spełniającym wymagania Inspekcji Sanitarnej.