Szkoły, żłobki i przedszkola a bakterie Legionella

Ochrona wody przed bakteriami ma ogromne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa i zdrowia zarówno podopiecznych, jak i pracowników placówek oświatowych. Co więcej, obiekty takie jak żłobek, szkoła i przedszkole podlegają szczególnym przepisom dotyczącym Legionelli w wodzie. Dowiedz się, jak zabezpieczyć instalacje w budynku oraz co zrobić, gdy woda ulegnie skażeniu.

Legionella jako powszechny problem placówek oświatowych

Hotele, hostele i apartamenty do wynajmu krótkoterminowego to drugie najczęstsze miejsce, w których pojawia się skażenie bakteryjne wywołane bakteriami Legionella.

Badania naukowe potwierdzają, że obiekty wypoczynkowe stanowią około 20% źródeł zachorowań na niebezpieczną dla zdrowia legionellozę w Europie [1]

Chłopiec myjący zęby w placówce oświatowej. Ryzyko Legionelli.

Ryzyko zachorowań na legionellozy w szkołach

Legionella może namnożyć się w różnych miejscach i urządzeniach. Zaliczamy do nich:

systemy wodne: takie jak instalacje wodne, instalacje przeciwpożarowe i zbiorniki. Stagnacja wody, niedostateczna kontrola i niewłaściwe temperatury sprzyjają namnażaniu się Legionelli.

klimatyzacje i systemy wentylacyjne: zwłaszcza w wieżach chłodniczych i systemach rozpraszania aerozoli. Jeżeli urządzenia te nie są odpowiednio utrzymane, mogą stać się siedliskiem Legionelli.

krany, umywalki, słuchawki prysznicowe: oraz miejsca, w których tworzą się aerozole wodne. Niedostateczne czyszczenie i dezynfekcja tych obszarów zwiększa skażenia bakteryjnego.

Przepisy prawa dot. Legionelli w szkołach

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, placówki oświatowe są zobowiązane są do corocznego badania wody pod kątem bakterii Legionella. Maksymalne stężenie Legionelli dla żłobków, przedszkoli, szkół i uniwersytetów wynosi 100 jtk na 100 ml wody.

Jeżeli instalacja uległa skażeniu Legionellą na poziomie wysokim lub bardzo wysokim, konieczna jest dezynfekcja wody. Można wykonać wtedy dezynfekcję chemiczną lub przegrzew instalacji.

Więcej informacji o wymogach znajdziesz w naszym artykule o przepisach i normach prawa związanych z Legionellą.

Zwalczanie bakterii Legionella w wodzie.

Legionella w żłobku, przedszkolu i szkole – jak zwalczyć?

Najszybszymi metodami usuwania Legionelli jest przegrzew instalacji oraz dezynfekcja i czyszczenie chemiczne. By skutecznie zwalczyć bakterie, należy jednak znaleźć przyczynę skażenia oraz wdrożyć odpowiedni plan naprawczy, np. za sprawą oceny ryzyka.

Inną skuteczną metodą walki z Legionellą jest wdrożenie systemu dozującego środki biobójcze do wody, takiego jak generator jonów srebra i miedzi. To technologia, która zabezpiecza wodę w 50+ placówkach na terenie całej Polski.

Aby uniknąć niepotrzebnych inwestycji i wybrać właściwe rozwiązanie, zalecamy skorzystanie z darmowej konsultacji ze specjalistą ds. bezpieczeństwa wodnego.

Masz problem z Legionellą?
Zaufaj naszemu doświadczeniu!

Pomagamy zapewnić czystą i bezpieczną wodę w 100+ placówkach na terenie całej Polski. Do naszych zadowolonych Klientów należą:

Instytut Matki i Dziecka,

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego,

Gminny Żłobek Integracyjny „U Misia” w Łochowie,

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku,

oraz wiele innych szpital i szkół w całej Polsce.

Przeczytaj nasze listy referencyjne i dowiedz się, co nasi Partnerzy sądzą o współpracy z Bluecare!

Previous
Next
Krzysztof

Potrzebujesz naszego wsparcia?

Zadbamy o bezpieczeństwo wody w Twoim ośrodku wypoczynkowym. Znajdziemy przyczynę skażenia bakteryjnego oraz dobierzemy rozwiązanie, które skutecznie zwalczy Legionellę w wodzie.