Spis treści
- Wybór firmy do zwalczania Legionelli a kompleksowość oferty
- Kwalifikacje i certyfikaty firmy oraz jej pracowników
- Doświadczenie i referencje oraz opinia publiczna
- Koszty i jakość usług – jaki jest stosunek jakości do ceny usług?
- Metody mające na celu zwalczanie bakterii Legionella, które oferuje dana firma
- Podsumowanie – jak zbalansować powyższe czynniki przy wyborze usługodawcy?
Wybór firmy do zwalczania Legionelli a kompleksowość oferty
Eliminacja Legionelli i jej zapobieganie wymagają zintegrowanego podejścia, obejmującego diagnostykę, wdrożenie skutecznych metod dezynfekcji oraz zaplanowanie działań zapobiegawczych. Znaczącym atutem w ofercie danej firmy jest jej wiedza, którą stosuje poprzez doradztwo i pomoc w dobieraniu odpowiedniej metody do potrzeb klienta, specyfiki instalacji oraz nasilenia problemu.
Z tego względu warto zwrócić uwagę na kompleksowość oferty przedsiębiorstwa. Warto, by firma miała w swoim asortymencie nie tylko dezynfekcję systemów, ale także:
doradztwo związane z właściwą eksploatacją instalacji wodnych, modernizacją systemów i profilaktyką (np. doradztwo związane z ustawianiem odpowiedniej temperatury w instalacji czy usuwaniem kamienia);
audyt skażonych instalacji wraz z szukaniem potencjalnych źródeł skażenia i opracowywaniem planu zaradczego;
różne metody skutecznej dezynfekcji wody i instalacji wodnych;
rozwiązania pozwalające na wdrożenie dezynfekcji ciągłej i zapobieganie rozwojowi skażeń wraz z monitoringiem skuteczności i poprawności ich działania;
regularne przeglądy, wsparcie techniczne, utrzymanie i serwis urządzeń wchodzących w skład instalacji;
konsultacje dotyczące aspektów prawnych, norm i komunikacji z organami inspekcji sanitarnej;
dostarczanie raportów potwierdzających wykonane przeglądy, serwisy, monitoring i badania, a także pomoc w przygotowywaniu dokumentacji na potrzeby kontroli Sanepidu.
Przeczytaj także: Jak przygotować się na kontrolę Sanepidu po wykryciu Legionelli?
Wybierając firmę posiadającą w swojej ofercie wymienione wyżej usługi możemy mieć pewność, że nasza instalacja jest właściwie chroniona przed rozwojem zagrożeń mikrobiologicznych.
Kwalifikacje i certyfikaty firmy oraz jej pracowników
Mając na uwadze poważne zagrożenie zdrowotne, jakim może być rozwój mikroorganizmów w wodzie przeznaczonej do spożycia i ciepłej wodzie użytkowej, w działalności związanej z uzdatnianiem wody niezbędna jest precyzja i skuteczność. Niezmiernie ważne jest więc, by firma zajmująca się tymi obszarami stale szkoliła swoich pracowników.
Pracownicy Bluecare prezentujący certyfikaty, poświadczenia kwalifikacji i referencje firmy.
Jak rozpoznać, że firma stale się rozwija?
Rozwój i podążanie za zmieniającymi się przepisami prawa czy najnowszymi doniesieniami naukowymi potwierdzają m.in. certyfikaty i kwalifikacje, jakimi może pochwalić się dana firma. Zwróć uwagę zarówno na certyfikaty posiadane przez pracowników przedsiębiorstwa, jak i certyfikaty jakości dotyczące oferowanych produktów czy usług.
Na jakie certyfikaty zwrócić uwagę?
W przypadku obszaru działalności związanego z uzdatnianiem wody i zwalczaniem Legionelli szczególnie istotne mogą być certyfikaty ISO 9001 i 14001, BS 8580 i 8680, atest PZH (Państwowego Zakładu Higieny) oraz zgodność z wytycznymi WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), Sanepidu czy rozporządzeniami Ministra Zdrowia.
Doświadczenie i referencje oraz opinia publiczna
Firma posiadająca zadowolonych klientów najczęściej może poszczycić się pochodzącymi od nich referencjami i opiniami. Nie mniej istotna jest opinia publiczna dotycząca przedsiębiorstwa i jej reputacja w branży. Warto sprawdzić także, jak firma była oceniana w zewnętrznych audytach, jeśli takie miały miejsce.
Doświadczenie firmy
Jak zweryfikować doświadczenie przedsiębiorstwa? Przede wszystkim sprawdź, jak długo firma działa na rynku. Czas sprzyja ugruntowaniu pozycji wśród innych firm oraz zdobywaniu nowej wiedzy i kompetencji. Gdy firma działa od kilku lat, jak Bluecare będące na rynku od 2017 roku, łatwiej także o case study czy opinie klientów korzystając z jej usług długoterminowo.
Możesz sprawdzić również, czy firma uczestniczyła w dużych projektach lub wdrażała innowacyjne rozwiązania. Być może jej pracownicy udzielali się w projektach naukowych lub rozwijali nowoczesne metody dezynfekcji, które wprowadzali w przedsiębiorstwie. Istotne są także wypowiedzi ekspertów w mediach, co pokazuje nie tylko duże doświadczenie i wiedzę pracowników, ale także chęć do dzielenia się nią ze społeczeństwem, a więc i z klientami.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Warszawie to jeden z zadowolonych klientów Bluecare, który wdrożył system Silion i podzielił się swoją opinią na temat firmy.
Referencje i case study
Wiele firm dzieli się listami referencyjnymi od klientów, które pokazują nie tylko udaną współpracę, ale także dobre relacje pomiędzy przedsiębiorstwem i usługobiorcami. Jeśli takie referencje są dostępne – przeczytaj, czego dotyczą. Czy jest to jakość usług, terminowość, profesjonalizm, szczerość i poczucie zaopiekowania, a może wszystkie z tych czynników?
Jeśli firma nie udostępnia żadnych opinii ani referencji klientów, poproś o konkretne przykłady realizacji. W szczególności powinny interesować Cię historie współpracy z obiektami podobnymi do Twojego – czy to szpital, hotel, czy może dom opieki. Ze względu na konieczność zapewnienia wysokich standardów, opinie od placówek zdrowotnych mogą mieć szczególnie cenne znaczenie.
Sprawdź sam: Referencje i case study firmy Bluecare
Reputacja i opinia publiczna
Dobra reputacja jest dowodem na skuteczność i profesjonalizm firmy. Zwróć uwagę nie tylko na referencje, którymi dzieli się sam usługodawca, ale także opinie w internecie i na portalach branżowych. Możesz również skontaktować się z dotychczasowymi klientami firmy i spytać o ich doświadczenia związane ze współpracą z usługodawcą. Sprawdź także, czy firma była oceniana przez zewnętrzne organizacje lub audytorów.
Koszty i jakość usług - jaki jest stosunek jakości do ceny usług?
Koszt usług nigdy nie powinien być jedynym lub głównym czynnikiem, jaki bierzemy pod uwagę przy wyborze usługodawcy. Jest to szczególnie istotne w obszarach mających na celu zapewnienie zdrowia ludzkiego, jak zwalczanie bakterii Legionella.
Na co zwrócić uwagę, porównując ceny?
Porównując ceny, zawsze należy wziąć pod uwagę jakość usług i produktów, rozległość oferty, terminy i czas realizacji, kwalifikacje personelu, a także dodatkowe usługi oferowane w zakresie proponowanych kosztów, takie jak bezpłatne doradztwo czy serwis. Koniecznie sprawdź także długość gwarancji obejmującej kupowane sprzęty.
Sprawdź także, jakie opcje finansowania oferuje dana firma. Zniżki przy podpisaniu długoterminowej umowy, wynajem czy leasing mogą być opcjami, które znacznie uatrakcyjnią ofertę usługodawcy – szczególnie, jeśli w ramach abonamentu oferuje on stałe monitorowanie i utrzymanie wdrażanych rozwiązań.
Sprawdź: Jakie opcje finansowania generatora jonów oferuje Bluecare?
Porównując koszty wdrożenia działań zabezpieczających budynek przed Legionellą należy wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak brak ukrytych kosztów, gwarancja i dodatkowe usługi, jakie proponuje dana firma.
Przejrzysty cennik to podstawa
Weź pod uwagę, czy rozważane przez Ciebie firmy posiadają przejrzysty cennik z wyraźnym rozbiciem poszczególnych kosztów na usługi. Jeśli tak – możesz mieć większą pewność, że długoterminowa współpraca z daną firmą nie przyniesie Ci zaskoczeń w postaci dodatkowych kosztów nieobjętych umową czy konieczności wykupienia dodatkowych usług. Z doświadczenia wiemy, że atrakcyjnie niska cena zakupu urządzenia może wiązać się z późniejszymi, często wysokimi wydatkami, np. na serwisowanie lub wymianę elektrod w generatorach.
Gwarancja – coś, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę
Działanie nowo kupowanych urządzeń powinno podlegać gwarancji. Wiele firm wyciąga rękę w stronę klientów, oferując przedłużenie czasu obowiązywania gwarancji. Dzięki temu przez dłuższy czas możemy mieć pewność, że ewentualne awarie zostaną zlikwidowane przez sprzedającego.
Niektóre firmy oferują ponadto gwarancję działania proponowanych przez nie rozwiązań. Przykładowo, rozwiązania Silion Pro w Bluecare można zakupić z gwarancją przedłużoną do 10 lat, otrzymując przy tym również gwarancję rezultatu.
Jakość obsługi w przypadku nagłych sytuacji
Weź pod uwagę sytuacje, w których może być potrzebna szybka interwencja, jak awarie – czy wybrana przez Ciebie firma oferuje całodobowe wsparcie i krótki czas oczekiwania na serwis? Sprawdź także, czy możliwe są konsultacje ze specjalistami ds. bezpieczeństwa wodnego, które mogą być niebagatelnym wsparciem w przypadku pytań, wątpliwości, problemów czy konieczności przygotowania dokumentacji na rzecz Sanepidu.
Porównanie cen z innymi firmami jest zawsze dobrym pomysłem, jednak pamiętaj, by nie rezygnować z jakości, skuteczności i bezpieczeństwa na rzecz oszczędności.
Metody mające na celu zwalczanie bakterii Legionella, które oferuje dana firma
Oferta danej firmy jest kluczowa przy decyzji o współpracy, ponieważ w różnych instalacjach wodnych używa się różnych metod uzdatniania wody. Specyfika budynku może wymagać zastosowania określonych technologii. Ważne jest również, czy naszym celem jest jedynie zapobieganie skażeniom, czy usunięcie już stwierdzonych w instalacji mikroorganizmów.
Niezależnie od metod stosowanych przez daną firmę, warto sięgnąć po źródła naukowe dotyczące poszczególnych technologii. Ważne jest, czy stosowane metody są zgodne z obowiązującymi normami oraz czy są skuteczne w walce z Legionellą. Sprawdź również, czy firma oferuje innowacyjne rozwiązania, które cechują się wysoką skutecznością przy niedużej uciążliwości związanej z przeprowadzaniem dezynfekcji i jej efektami ubocznymi.
Przeczytaj więcej: Metody uzdatniania i dezynfekcji wody pitnej w kontekście Legionelli
Dezynfekcja chemiczna to jeden ze sposobów walki z Legionellą. Metoda ta powinna być wykonywana tylko przez wykwalifikowanych techników.
Dezynfekcja chemiczna - doraźny sposób walki z Legionellą
W przypadku stwierdzonego skażenia najczęściej używa się szokowych metod dezynfekcji, takich jak dezynfekcja termiczna (przegrzew wody) i dezynfekcja chemiczna. Są to metody krótkoterminowe dezynfekcji instalacji. Firmy zajmujące się walką z Legionellą przeprowadzają dezynfekcję chemiczną systemu przy pomocy różnych środków chemicznych.
Dużym atutem jest możliwość odbycia konsultacji ze specjalistami dotyczącej doboru najlepszej metody dezynfekcji czy sposobu samodzielnego przeprowadzania dezynfekcji termicznej. Z tego względu tak istotne jest to, by firma zatrudniała wykwalifikowanych specjalistów ds. bezpieczeństwa wodnego.
Stosowane środki chemiczne
Warto zwrócić uwagę na to, jakie środki chemiczne do dezynfekcji stosuje dana firma. Od tego zależy cena usługi, skuteczność uzdatniania wody oraz możliwe efekty niepożądane. Najczęstszą metodą jest dezynfekcja przy pomocy dwutlenku chloru czy innych związków chloru, jak podchloryn sodu, czy też substancji takich, jak kwas nadoctowy lub nadtlenek wodoru.
Każdy z tych środków cechuje się inną specyfiką i skutecznością, w związku z czym nadaje się do stosowania w innych przypadkach. Przykładowo, ozonowanie nie będzie dostatecznie skuteczną metodą dezynfekcji rozległych instalacji wodnych, dwutlenek chloru może powodować pęknięcia rur z PCV, kwas nadoctowy – korozję rur miedzianych i mosiężnych, natomiast wolny chlor może pozostawiać w wodzie nieprzyjemny smak i zapach. Wykwalifikowani doradcy – często w ramach bezpłatnych konsultacji oferowanych przez firmy – mogą pomóc w doborze odpowiedniej metody.
Generatory jonów srebra i miedzi oraz generatory dwutlenku chloru
Jeśli chodzi o metody długoterminowe, odpowiednim narzędziem do zwalczania Legionelli i innych mikroorganizmów będzie instalacja urządzenia uwalniającego do systemu ciepłej wody użytkowej określone, niewielkie ilości środka dezynfekcyjnego. Do niedawna najczęściej spotykane było stosowanie dwutlenku chloru, jednak najnowsze urządzenia do uzdatniania wody stosują dezynfekcję przy pomocy jonów srebra i miedzi. Dezynfekcja wody przy użyciu tej metody jest określana jako najbardziej skuteczna, usuwająca biofilm i przynosząca najmniej skutków ubocznych, co gwarantuje dobre rezultaty. Proponowanie takiej technologii jest zdecydowanym atutem firmy, która ma ją w swojej ofercie.
Dowiedz się więcej: Czy warto inwestować w generator jonów? Sprawdź, co mówią badania naukowe!
Jednym z najskuteczniejszych środków zwalczających Legionellę i zapobiegających jej rozwojowi są jony srebra i miedzi wydzielane przez generatory jonów.
Podsumowanie - jak zbalansować powyższe czynniki przy wyborze usługodawcy?
Dokonując wyboru partnera, który miałby zająć się Twoją instalacją, pamiętaj przede wszystkim, że uzdatnianie wody to nie jednorazowa usługa, a ciągły proces. Z tego względu warto wybrać usługodawcę proponującego korzystne cenowo rozwiązania, ale jednocześnie priorytetem przy wyborze powinna być wysokiej jakości obsługa i skuteczna dezynfekcja. Oszczędności nigdy nie powinny dotyczyć aspektów, które niosą za sobą ryzyko zdrowotne.
Dobrze przemyślany wybór sprawi, że możesz zyskać profesjonalnego partnera, który nie tylko zapewni Twoim budynkom bezpieczeństwo sanitarne, ale także pomoże w długoterminowym zarządzaniu instalacją wodną. Obejmie to nie tylko regularne dezynfekcje, ale także doradztwo w zakresie eksploatacji, modernizacji i optymalizacji systemu tak, by nie tylko zyskać nie tylko bezpieczeństwo, ale też wygodę i oszczędności.
Ocena ryzyka dla instalacji wodnych
Ocena ryzyka dla wewnętrznych systemów wodociągowych to audyt wykonywany pod kątem jakości wody w budynku. Pozwala na zidentyfikowanie potencjalnych przyczyn skażenia wody i wskazanie działań mających na celu eliminację zagrożeń.