Spis treści
- Wielkość i typ instalacji wodnej
- Stan techniczny, wiek i warunki w instalacjach ciepłej wody użytkowej
- Zakres działań w ramach usługi zwalczania bakterii Legionella spp.
- Dezynfekcja termiczna, dezynfekcja chemiczna i inne zastosowane technologie oraz środki
- Częstotliwość i regularność działań
- Wybrany usługodawca, jego oferta i lokalizacja
Wielkość i typ instalacji wodnej
Rozmiar oraz stopień złożoności systemu wodnego mają znaczący wpływ na koszt usług mających na celu zwalczanie Legionelli. Sprawdźmy tę zależność oraz jakie czynniki mają na nią wpływ.
Wielkość instalacji a koszt dezynfekcji
Budynki o dużych, rozległych instalacjach, jak hotele, szpitale czy zakłady przemysłowe, często wymagają bardziej złożonych rozwiązań. Szczegółowa analiza ryzyka wewnętrznej sieci wodociągowej dla takich budynków jest bardziej czasochłonna, konieczne jest też wyznaczenie większej ilości punktów pomiarowych na potrzeby monitoringu. W przypadku mniejszych obiektów, takich jak domy jednorodzinne, koszty są zazwyczaj niższe.
Również nakłady pracy związane z dezynfekcją, a tym samym koszty takich działań, są wyższe w przypadku bardziej rozległych systemów. Dezynfekcja termiczna wymaga energii potrzebnej do podgrzania wody, w przypadku dezynfekcji chemicznej natomiast wymagane są większe ilości środka dezynfekującego. Rozległe systemy rur wymagają także więcej czasu przeznaczonego na dezynfekcję.
Typ i złożoność instalacji a koszt dezynfekcji
Jeśli chodzi o systemy dozujące jony srebra i miedzi, wielkość instalacji wodnej ma wpływ nie tylko na ilość potrzebnego czynnika, ale także na złożoność rozwiązania. Większe budynki posiadające duże instalacje ciepłej wody użytkowej wymagają wyższego zakresu przepływu. Przykładowo, urządzenia Silion oferowane przez Blucare dostępne są w wersjach przepływu do 100 l / minutę i do 200 l / minutę.
Mówiąc o rodzaju instalacji wodnej, warto wspomnieć także o takich aspektach, jak sposób podgrzewania ciepłej wody, ilość źródeł ciepła oraz obecność lub brak wież chłodniczych. Konieczność oceny stanu, czyszczenia i dezynfekcji takich miejsc, jak bojlery czy wieże chłodnicze, zwiększa koszty usługi.

Duże, przemysłowe instalacje wodne poprzez swoją złożoność są często droższe w utrzymaniu, również jeśli chodzi o usługi mające na celu zwalczanie Legionelli.
Stan techniczny, wiek i warunki w instalacjach ciepłej wody użytkowej
Stan techniczny instalacji wodnych ma bezpośredni wpływ na koszty zwalczania bakterii Legionella. W instalacjach, w których występują osady, kamień kotłowy i korozja oraz w których stwierdza się obecność biofilmu, bakterie mają idealne warunki do rozwoju. W takim przypadku przed przystąpieniem do zwalczania bakterii Legionella należy wykonać inne działania, takie jak: czyszczenie instalacji, usuwanie osadów oraz biofilmu czy odkamienianie. Takie usługi podnoszą całkowity koszt zwalczania skażenia bakteriami Legionella.
Wiele starszych instalacji nie spełnia aktualnych norm dotyczących bezpieczeństwa wodnego. W niektórych przypadkach konieczna może być modernizacja instalacji, m.in.:
wymiana starych przewodów (szczególnie rur z domieszką ołowiu),
naprawa nieszczelności,
odpowiednia izolacja przewodów w instalacjach wodnych,
usunięcie odcinków, na których występują zastoiny wody,
usunięcie martwych odcinków i nieużywanych końcówek instalacji,
zainstalowanie zaworów antyzwrotnych,
zainstalowanie filtrów,
dostosowanie instalacji do pracy w określonych temperaturach (temperatura umożliwiająca rozwój bakterii Legionella to 20-45°C, dlatego temperatura wody w przewodach powinna wynosić poniżej lub powyżej tego zakresu).
Nowoczesne systemy wodne utrzymywane w dobrym stanie w większości przypadków wymagają jedynie działań prewencyjnych, co pozwala na redukcję kosztów związanych z przeciwdziałaniem rozwojowi bakterii Legionella pneumophila.

Na koszt usług uzdatniania wody duży wpływ ma stan instalacji wodnych. Najkorzystniejsze cenowo jest utrzymanie nowoczesnych instalacji wykonanych zgodnie z wszelkimi normami i regularnie poddawanych przeglądom i konserwacji.
Zakres działań w ramach usługi zwalczania bakterii Legionella spp.
Zwalczanie Legionelli to proces składający się z wielu etapów. Dobór sposobu postępowania jest zależny od wielu czynników, jak:
wielkość skażenia,
rozległość instalacji,
rodzaj budynku i instalacji,
stan techniczny instalacji,
przeprowadzane wcześniej działania.
Ocena ryzyka instalacji wodnej
Często pierwszym krokiem jest ocena ryzyka instalacji. W przypadku braku skażenia taka analiza pozwala wskazać, jakie elementy systemu mogą zostać ulepszone, by zapobiegać kolonizacji instalacji przez bakterie Legionella. Jeśli już doszło do skażenia, ocena ma na celu natomiast identyfikację potencjalnych źródeł skażenia i ich wyeliminowanie. Im większa instalacja i bardziej szczegółowy raport, tym bardziej kosztowna jest ocena ryzyka. Warto pamiętać o tym, że taką analizę powinien wykonywać certyfikowany audytor.
Badania laboratoryjne wody
W ramach procesu zapobiegania Legionelli mogą zostać również zaproponowane badania laboratoryjne wody pobranej z instalacji. Według Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, woda w budynkach użyteczności publicznej powinna być badana raz lub dwa razy w roku. Częstsze lub bardziej szczegółowe badania mogą jednak przyczynić się do wczesnego rozpoznania ewentualnego skażenia i zwiększenia bezpieczeństwa instalacji. Cena testowania wody waha się w zależności od ilości próbek oraz zakresu badań.

Badania wody wykonywane w akredytowanym laboratorium i w określonym czasie są wymagane przepisami sanitarnymi.
Dezynfekcja instalacji wodnej
Jeśli w badaniach zostanie wykryta Legionella, kolejnym krokiem jest dezynfekcja wody i instalacji wodnej. W zależności od wielkości skażenia, rodzaju instalacji i wcześniej przeprowadzanych działań, może to być dezynfekcja wody szokowa – dezynfekcja termiczna lub chemiczna. W celu zapobiegania nawrotom skażenia można zaproponować systemy dezynfekcji ciągłej polegające na stałym dozowaniu czynnika dezynfekcyjnego, jak dwutlenek chloru czy jony srebra i miedzi, i rozprowadzaniu go po całej instalacji, co umożliwia usunięcie bakterii oraz biofilmu.
Przeczytaj więcej: Generatory jonów srebra i miedzi oraz dwutlenku chloru
Działania profilaktyczne
W przypadku braku Legionelli w wodzie wciąż warto wdrożyć działania profilaktyczne, takie jak:
wprowadzenie harmonogramu dezynfekcji,
monitoring systemu,
regularne badania wody,
edukacja pracowników,
regularne odkamienienia instalacji,
modernizacja systemu,
regularne przepłukiwanie instalacji i utrzymywanie odpowiedniej temperatury,
regularne przeglądy i serwisy instalacji,
wdrożenie rozwiązania polegającego na stałym dozowaniu jonów srebra i miedzi lub dwutlenku chloru, czy też instalacja innych metod ochrony przed bakteriami, jak filtry antybakteryjne.
Każde z tych rozwiązań różni się ceną wykonania usługi. Warto poszukać firmy, która wspiera klienta na każdym etapie zapobiegania i zwalczania bakterii Legionella, dzięki czemu koszty świadczonych usług mogą być niższe. Przykładowo, jako Blucare oferujemy swoim klientom nie tylko usługi dezynfekcji, ale także montaż filtrów, przepłukiwanie instalacji, badanie wody, ocenę ryzyka systemu, edukację i poradnictwo, wsparcie w związku z komunikacją z Sanepidem, a także wsparcie posprzedażowe.

Regularne przeglądy, serwis, konserwacja i naprawa instalacji wodnych i urządzeń grzewczych są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa wodnego, a w konsekwencji – obniżenia kosztów zwalczania Legionelli.
Dezynfekcja termiczna, dezynfekcja chemiczna i inne zastosowane technologie oraz środki
Istnieją różne sposoby unieszkodliwiania bakterii w instalacji, jednak dwie metody zwalczania Legionelli przy pomocy szokowej dezynfekcji instalacji są najbardziej pewnym sposobem na natychmiastowe pozbycie się z systemu nie tylko wolno zawieszonych bakterii, jak i biofilmu. Jest to dezynfekcja termiczna i chemiczna.
Dezynfekcja termiczna polega na podgrzaniu wody w instalacji do temperatury zabójczej dla bakterii z rodzaju Legionella, czyli powyżej 63°C. Ten rodzaj dezynfekcji wymaga czasu i nakładów energetycznych. Dezynfekcja chemiczna natomiast polega na zastosowaniu środków chemicznych, takich jak podchloryn sodu, nadtlenek wodoru, wolny chlor czy inne środki chemiczne, które mogą być kosztowne – w zależności od ich rodzaju i ilości potrzebnej do dezynfekcji danego systemu.
Dezynfekcja termiczna
Metoda termiczna dezynfekcji instalacji jest prosta i możliwa do samodzielnego wykonania (przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności). Przegrzew wody jest więc powszechnie stosowany po wykryciu Legionelli w instalacji. Metoda ta jest generalnie tańsza niż inne metody, jednak w przypadku rozległych instalacji i dużych budynków, koszt ogrzania wody do wysokiej temperatury może być znaczny.
Dezynfekcja chemiczna
Dezynfekcja chemiczna natomiast może być droższa, jednak skuteczność dezynfekcji jest bardziej trwała. Często jest metodą polecaną do przeprowadzenia po nieudanej dezynfekcji termicznej lub przy nawrocie skażenia. Proces dezynfekcji chemicznej musi być przeprowadzony przez wykwalifikowany personel. Rodzaj zastosowanego czynnika dezynfekcyjnego ma znaczący wpływ na koszt usługi.
Przeczytaj także: Porównanie chemicznej i termicznej metody dezynfekcji wody
Powyżej wymienione rodzaje dezynfekcji wody są środkami doraźnymi, natomiast kluczowe jest wyeliminowanie potencjalnych źródeł skażenia z instalacji (biofilm bakteryjny, kamień, zastoje wody, nieprawidłowa temperatura wody) oraz wprowadzenie środków zapobiegawczych, takich jak systemy dezynfekcji ciągłej czy monitorowanie instalacji za pomocą automatycznych czujników badających jakość wody w czasie rzeczywistym.

Jednym ze środków stosowanych w przypadku wykrycia w instalacji bakterii Legionella jest dezynfekcja chemiczna. Jej koszt waha się w zależności od rodzaju i ilości potrzebnego środka.
Częstotliwość i regularność działań
Regularne badania, monitoring instalacji i wdrożenie profilaktyki jest często bardziej ekonomiczne niż jednorazowe, intensywne interwencje w sytuacjach kryzysowych wykrycia Legionelli. Firmy oferujące usługi zwalczania Legionelli często proponują klientom różne modele współpracy, takie jak:
jednorazowe interwencje – jest to opcja droższa, jeśli konieczna jest natychmiastowa reakcja i zastosowanie środków zaradczych oraz szokowych metod zwalczania Legionelli;
umowy serwisowe – regularna profilaktyka wraz z harmonogramem dezynfekcji pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa wodnego instalacji oraz rozłożenie kosztów w czasie;
zakup lub wynajem urządzenia do dezynfekcji ciągłej, np. generatora jonów srebra i miedzi, wraz z kontraktem na jego późniejszą obsługę oraz wsparcie klienta;
indywidualna wycena dotycząca współpracy – indywidualny plan przedstawiany jest po konsultacji, zwykle w postaci bezpłatnej rozmowy na temat potrzeb i oczekiwań klienta oraz możliwości ich zaspokojenia przez daną firmę.
Dowiedz się więcej: Sposoby finansowania generatora jonów
Jeśli szukasz budżetowych rozwiązań, skontaktuj się z wybraną firmą mającą w ofercie interesujące Cię rozwiązania, by indywidualnie dostosować plan działań zapobiegających rozwojowi bakterii Legionella.
Przeczytaj więcej o Bluecare i naszej ofercie: O nas
Wybrany usługodawca, jego oferta i lokalizacja
Na koszt usług zwalczania Legionelli duży wpływ ma wybór konkretnej firmy, z którą nawiążemy współpracę w tym zakresie, jej oferta, kwalifikacje oraz lokalizacja.
Lokalizacja
Koszty zwalczania Legionelli mogą się różnić w zależności od lokalizacji obiektu – w dużych miastach, gdzie dostępnych jest wiele firm specjalizujących się w zwalczaniu Legionelli, duża konkurencja często prowadzi do niższych cen, natomiast w mniejszych miejscowościach lub na terenach wiejskich do kosztu usługi może być doliczony wyższy koszt dojazdu oraz opłaty związane z transportem sprzętu.

Zaufana firma świadcząca usługi związane z bezpieczeństwem wodnym, jak Bluecare, może pochwalić się licznymi certyfikatami potwierdzającymi jej kwalifikacje, a także rekomendacjami od klientów.
Doświadczenie i kwalifikacje
Nie bez znaczenia jest również renoma firmy zajmującej się zwalczaniem Legionelli. Wykwalifikowane zespoły posiadające odpowiednie wyszkolenie, certyfikaty, nowoczesny sprzęt i doświadczony personel mogą oferować wyższe ceny, jednak w zamian klient zyskuje gwarancję skuteczności i bezpieczeństwa, co jest szczególnie istotne w przypadku obiektów publicznych.
Dodatkowe usługi
Ponadto niektóre firmy oferują dodatkowe usługi, które również wpływają na cenę działań mających na celu zapobieganie rozwojowi bakterii Legionella. Mogą to być szkolenia dla personelu obsługującego instalacje wodne w zakresie zapobiegania Legionelli, przygotowanie pełnej dokumentacji technicznej i raportów dla organów nadzoru, np. Sanepidu czy konsultacje prawne mające na celu pomoc w spełnieniu wymagań wynikających z przepisów prawa, które regulują zarządzanie jakością wody, jak Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Podsumowując, cena usług zwalczania Legionelli zależy od wielu czynników, takich jak: wielkość, rodzaj i stan techniczny instalacji, stosowane technologie dezynfekcji i profilaktyki, a także wybór firmy, jej doświadczenie i lokalizacja. Kluczowe jest, aby przy wyborze usługodawcy kierować się jego profesjonalizmem, a wybierając model i rodzaj współpracy – szerszą perspektywą, decydując się na metody jak najbardziej skuteczne i długoterminowe. Pozwoli to nie tylko na zaoszczędzenie funduszy w przyszłości, ale przede wszystkim na zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom instalacji wodnej w danym budynku.


Masz problem z Legionellą?
Pomożemy Ci znaleźć przyczynę skażenia wody i zaproponujemy rozwiązanie, które skutecznie usunie bakterie w Twoim budynku. Bez zbędnych kosztów.