Wpływ instalacji solarnych
i pomp ciepła na rozwój bakterii Legionella

Pompy ciepła i instalacje solarne to stosunkowo tanie, a zarazem efektywne źródła ciepła w budynkach, które coraz bardziej zyskują na popularności. Jak wynika jednak z naszych audytów pod kątem bezpieczeństwa wodnego, urządzenia te są częstym źródłem bakterii Legionella w wodzie. Dowiedz się, dlaczego panele solarne i pompy ciepła mogą zwiększyć ryzyko skażenia wody.

Jak instalacja solarna wpływa na ryzyko skażenia wody Legionellą?

Efektywność instalacji solarnej zależy od dostarczanej energii. W słoneczne dni można osiągnąć wysokie temperatury wody, przekraczające nawet 60°C. Przez większość czasu temperatura w zbiornikach wody utrzymuje się jednak w zakresie od 20°C do 40°C, co tworzy dogodne warunki dla rozwoju bakterii Legionella.

Skażenie zbiorników instalacji solarnej jest możliwe w sytuacji, gdy jej mechanizmy sterowania są niewłaściwie zaprojektowane. Magazynowanie wody w zbiornikach w celu osiągnięcia wystarczająco wysokiej temperatury sprawia, że woda może ulec skażeniu Legionellą.

Jeśli woda doprowadzana do kranów i pryszniców ze zbiorników instalacji solarnej zawiera wysokie stężenie Legionelli, ryzyko zachorowania na legionellozę drastycznie wzrasta.

Zbiorniki magazynujące wodę ogrzaną instalacją solarną jako potencjalne źródło Legionelli.
Pompa ciepła jako potencjalne źródło Legionelli.

Dlaczego pompy ciepła sprzyjają rozwojowi bakterii Legionella?

Podobnie jak w przypadku paneli solarnych, ogrzewanie wody za pomocą pomp ciepła w większości przypadków nie pozwala na osiągnięcie bezpiecznej temperatury, tj. poniżej 55°C.

Gdy woda o niższej temperaturze jest magazynowana przez długi czas, Legionella będzie się w niej namnażać w bardzo szybkim tempie. Kontakt z taką wodą, np. w trakcie brania prysznica, może zagrażać zdrowiu i życiu użytkowników wody.

Co zrobić, gdy woda ogrzewana przez instalacje solarne lub pompy ciepła jest skażona Legionellą?

W przypadku podejrzenia skażenia wody ogrzewanej przez instalacje solarne lub pompy ciepła należy przede wszystkim zlecić wykonanie badania wody pod kątem Legionelli, aby sprawdzić jej jakość. Konieczne może być także przeprowadzenie chemicznej dezynfekcji wody.

Przed wyborem rozwiązania warto skontaktować się jednak z doświadczonym inżynierem sanitarnym, który pomoże dobrać odpowiednią metodę usunięcia Legionelli.

Skażenie bakteryjne wody w budynku występuje w sytuacjach, gdy nie ma zapewnionego dodatkowego źródła ogrzewania wody ciepłej poza instalacją solarną lub pompą ciepła. Wynika to głównie z braku osiągnięcia wymaganej temperatury w wodzie.

Zagrożenie wody bakteriami Legionella.
zapobieganie-legionelli

Jak zapobiec skażeniu wody Legionellą, której źródłem są instalacje solarne lub pompy ciepła?

Wyróżnia się kilka ważnych kroków, które można podjąć w celu zabezpieczenia instalacji solarnych i pomp ciepła przez Legionellą. Do zalecanych przez nas działań należą:

regularna kontrola temperatury w zbiornikach, w których podgrzewana jest woda,

wykorzystanie dodatkowego źródła ciepła w celu dogrzania wody przynajmniej raz na dobę do wymaganej temperatury,

kontrolowanie, czy woda w zbiornikach magazynujących podlega regularnej wymianie.

Pamiętaj, że powyższe zalecenia są ogólne i mogą różnić się w zależności od specyficznych warunków i typu instalacji. Zawsze warto zasięgnąć porady ekspertów i skorzystać z konsultacji ze specjalistą ds. bezpieczeństwa wodnego, aby dobrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojego budynku.

Masz problem z Legionellą?

Skorzystaj z darmowej konsultacji ze specjalistą ds. bezpieczeństwa wodnego! Pomożemy Ci dobrać rozwiązanie, które skutecznie zwalczy bakterie w wodzie oraz zabezpieczy budynek przed ponownym skażeniem.